Neurolingvistinis programavimas kas tai? (NLP)  –  tai metodas, kuris per pakankamai trumpą savo egzistavimo laiką tapo apipintas daugybe spėlionių, legendų, prieštaravimų. Kai kurie stengiasi perprasti NLP, kad galėtų valdyti kitų protus, kai kam šis metodas padeda geriau pažinti save, padėti sau ir kitiems susidoroti su negatyviais išgyvenimais.

Neurolingvistinis programavimas – kas tai?

Kas yra žmogaus neurolingvistinis programavimas? Tai technologija, skirta paveikti pasąmonę, siekiant pakeisti žmogaus subjektyvų pasaulio vaizdą, mąstymą, elgesį, požiūrį ir įsitikinimus. Neurolingvistinis ar neurosemantinis programavimas yra viena iš prieštaringai vertinamų psichologijos sričių, kuri, kaip manoma, gali būti ir naudinga, ir žalinga, priklausomai nuo siekio manipuliuoti ir savanaudiškų poveikį darančio žmogaus sumanymų.

Neurolingvistinio programavimo teorijos autorius

NLP (neurolingvistinį programavimą)  aštuntajame XXa. dešimtmetyje sukūrė Džonas Grinderis (John Grinder), amerikiečių kalbininkas, ir Richardas Bandleris (Richard Bandler), amerikiečių psichologas ir rašytojas. Bendraautoriai buvo įkvėpti lenkų tyrinėtojo A. Koržibckio (A. Korzybski) idėjų, o atspirtimi NLP tapo psichoterapeutų V. Satir (V. Satir), M. Eriksono (M. Erickson) ir F. Perlso (F. Perls) elgesio (verbalinio ir neverbalinio) kopijavimo technika.

Kaip veikia neurolingvistinis programavimas?

Neurolingvistinis programavimas, kaip poveikio technnika, skirtingai nei hipnozė, žmogaus tiesiogiai neįveda į transą, tačiau taikant poveikio technikas galima pasiekti  nesąmoningą būseną. NLP remiasi 3 metodais, kaip paveikti žmogų; kartais taiko juos atskirai, tačiau dažniausiai NLP žinovas stengiasi naudoti visus 3 submodalumus ar kanalus:

 1. Audialinis (verbalinis) – poveikis, naudojant balso tembrą, žodžius, įvairius garsus;
 2. Vizualinis – poveikis, naudojant vaizdus, ​​paveikslėlius, ​​simbolius;
 3. Kinestetinis – trokštamų jausmų ir emocijų pažadinimas, sukeliant prisiminimus, kūniškai prisiliečiant.

Neurolingvistinio programavimo pavyzdžiai:

 1. Ar galėtum man padėti? (užslėpta komanda).
 2. Ar žinote, kad kiekvieną dieną Jūs jaučiatės vis geriau ir geriau? (žodžiai – spąstai, priverčiantys ieškoti vidinių pojūčių, susijusių su šiais žodžiais)?

Neurolingvistinio programavimo taikymas

Neurolingvistinis programavimas yra pragmatiškas metodas, kuris grindžiamas NLP žinovų įsitikinimu, kad bet kurioje gyvenimo srityje yra sėkmingų žmonių (bent jau vienas asmuo), o tai reiškia, kad kopijuodamas to asmens elgesį, veiksmus, kitas žmogus gali tapti toks pat sėkmingas. NLP taikymo sritys:

 • neurozių, fobijų psichoterapija;
 • laiko vadyba;
 • reklama;
 • politika;
 • oratorinis menas;
 • rašymas;
 • aktorystės meistriškumas;
 • įmonės valdymas;
 • pardavimo sritis;
 • koučingas;
 • saviugda ir asmeninis augimas;
 • sportas;
 • teismų praktika.

Veiksmingas NLP ir medicinos srityje, gydant įvairias ligas ir priklausomybes. Neurolingvistinis programavimas nuo alkoholizmo – tai metodas, taikomas daugelyje klinikų, užsiimančių priklausomybės nuo alkoholio gydymu, šio metodo trūkumai yra jo ilga trukmė ir pakankamai didelės išlaidos, metodas ne toks efektyvus gali būti dėl nestabilios, kintančios paciento motyvacijos.

Neurolingvistinio programavimo teorija

Neurolingvistinis programavimas psichologijoje nėra pripažintas oficialiu mokslu ir priskiriamas populiariosios psichologijos kategorijai, net ir sėkmingas NLP taikymas tris dešimtmečius nepadarė jo moksliškai pagrįstu metodu, o patys metodai apibūdinami kaip terapinė magija. Daugelis NLP žinovų šį metodą priskiria didelio efektyvumo technologijų kategorijai, panašiai į  inžineriją.

Neurolingvistinio programavimo pagrindai

Neurolingvistinio programavimo metodai per tokį trumpą laiką pasirodė veiksmingi, jie ne visada naudojami siekiant gerų tikslų, tačiau sumaniai juos taikant galima pasiekti gerų rezultatų. Neurolingvistinio programavimo pagrindai:

 1. „Žemėlapis nėra teritorija“. Du realybės lygiai: yra išorinė „teritorija“ ir vidinė (subjektyvi); NLP darbas atliekamas su subjektyviosios tikrovės (įsitikinimų, požiūrių) „žemėlapiais“.
 2. Lankstus žmogus daro didelę įtaką sistemoje. Lankstus mąstymas ir elgesys nulemia tai, kad žmogus visada turi keletą pasirinktinų sprendimų, komunikacijos galimybių, kurios neleidžia atsidurti aklavietėje.
 3. Nėra pralaimėjimų, yra grįžtamasis ryšys. Nesėkmingi rezultatai nėra vertinami kaip nesėkmė, tai laikoma vertinga grįžtamojo ryšio forma, kuri parodo buvusios  komunikacijos efektyvumą.
 4. Protas ir kūnas yra tarpusavyje susiję ir daro įtaką vienas kitam. Tai neginčijamas faktas.
 5. Žmogaus asmenybė ir jo elgesys yra skirtingi reiškiniai. Elgesys neapibūdina asmenybės, kuri nepalyginamai svarbesnė už elgesį, o daugelis veiksmų yra atliekami netyčia ir net akivaizdus neigiamas elgesys grindžiamas teigiama intencija, net jei to nesuvokia pats žmogus.

Neurolingvistinio programavimo praktika

Norint tapti geru NLP taikytoju, reikia nuolat praktikuotis ir būti sąmoningoje būsenoje, be kurios meistriškumas tikrai nebus pasiektas. Praktika iš pradžių atliekama taikant paprastus pratimus, kurie vėliau sudėtingėja. Neurolingvistinio programavimo pratimai:

 1. „Fotografas apšvietė juostą“. Pratimas skirtas darbui su neigiamais prisiminimais, turinčiais griaunamąją galią. Būtina kuo aiškiau prisiminimą apibūdinti kaip nuotrauką ar paveikslėlį ir pradėti šviesinti šį vaizdą, kol jis visiškai išblės, kol ant jo nieko nebesimatys.
 2. „Po trisdešimties metų“. Pratimas padeda įveikti dabartinę erzinančią ar nemalonią padėtį, mažina neigiamų emocijų intensyvumą. Įsivaizduokite, kad praėjo 30 metų, ir pažiūrėkite, kaip atrodytų ši patirtis ar situacija  iš tos laiko perspektyvos.
 3. „Drambliai ir musės“. Pratimas taip pat skirtas sumažinti nemalonius išgyvenimus ar veiksmų, kurių nebegalima ištaisyti, pasekmes. Pavyzdžiui, telefonas įkrito į vandenį ir jo jau nebegalima pataisyti. Tarytum įsivaizduojamame ekrane rodomas filmas su visomis ryškiomis detalėmis ir smulkmenomis. Štai telefonas krenta į vandenį ir sugenda, reikia stengtis pajusti visas tuo metu užplūdusias savo emocijas, vėliau reikia pasistengti nustumti objektą už šimto metrų, kilometro, kelių kilometrų ir visą situaciją pamatyti mažo taško pavidalu. Žiūrėti į šį tašką tampa nebeįdomu ir padėtis nustoja būti reikšminga.

Neurolingvistinis programavimas – kaip išmokti?

Neurolingvistinio programavimo mokymai yra paklausūs šiandien, todėl rasti sau tinkamą kursą nėra sunku, dažniau tokie kursai organizuojami universitetuose, kur dėstoma psichologija. Kai kurie psichologiniai centrai moko NLP nuotoliniu būdu. Norint išmokti taikyti metodą, svarbu nuolat praktikuotis. Viešojoje erdvėje siūloma daug virtualių seminarų, kur mokomasi NLP metodų, kuriuos galite išmokti savarankiškai praktikuoti namuose su artimaisiais ir draugais. Profesinės literatūros skaitymas ir metodų taikymas leidžia perprasti NLP.

Neurolingvistinis programavimas – kas tai? PLAČIAU

Šaltinis: http://kak-bog.ru/

google-site-verification=swAFGYqOyK-cV2YMKgrcVpBbU_qt8fvqDzho4lK2hRU